W dniu 17 Listopada 2015 roku klasa 1B wraz ze swoją wychowawczynią, panią Katarzyną Lipską, wybrała się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tematem lekcji muzealnej była „Ikonografia Bożego Narodzenia”. Wystawa składała się głównie z obrazów, które przedstawiały sceny z życia Świętej Rodziny przy żłóbku. Przewodnik, pan Maciej, przybliżył nam historię życia Jezusa Chrystusa, poprzedzające je proroctwa, aż do Ofiarowania w Świątyni – które kończy cykl Świąt Bożego Narodzenia. Przewodnik zwracał uwagę na szczegóły umieszczone na ikonach jak np.: kolor szat Marii, jej ubiór, urodę, przedstawione wydarzenia, wyjaśniał, dlaczego mały Jezus miał wyprostowane trzy palce dłoni i co ten gest oznaczał. Mogliśmy zobaczyć wiele średniowiecznych, ale również nowożytnych, często odmiennych interpretacji scen związanych z Bożym Narodzeniem. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, np.: że wolne miejsce przy Wigilijnym stole nie jest zostawione dla niespodziewanego gościa lecz dla duszy zmarłego, albo że zamiast choinki kiedyś w naszych domach gościła podłaźniczka zdobiona jabłkami, orzechami, bibułą czy nawet krążkami opłatków.
Po lekcji zostaliśmy w Muzeum i mieliśmy możliwość obejrzenia innych obrazów, więc zobaczyliśmy „Bitwę pod Grunwaldem” Matejki, „Dziwny ogród” Mehoffera czy „Rozstrzelanie VIII” Wróblewskiego, o których opowiedziała nam wychowawczyni.
Wyjście do muzeum i zajęcia były bardzo interesujące mimo niesprzyjającej pogody. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i nowych informacji, które na pewno pomogą nam na maturze czy podczas pracy na lekcji WOK-u bądź języka polskiego. Zgodnie uważamy, iż lekcja dała nam wiele do myślenia i jest godna polecenia.
Iza, Monika, Dominika z 1B