„Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej!” „Hamlet”- Szekspir. 23 listopada 2012 r. w piątek w Zespole Szkół nr 119 przy ul. Zuga 16 miało miejsce drugie spotkanie w Saloniku Poezji. Tym razem słyszeliśmy strofy poezji związanej z duchami. Można śmiało powtórzyć za Szekspirem, że:„Są dziwy na ziemi i w Niebie, o których ani się śniło waszym filozofom”. W saloniku płonęło dużo świec. Przy nastrojowo udekorowanym stole siedzieli recytatorzy. Usłyszeliśmy fragment „Dziadów”cz. II Adama Mickiewicza. Aniołki, pasterka Zosia oraz zły dziedzic przekazali nam trzy prawdy moralne, którymi warto kierować się w życiu, aby osiągnąć szczęście. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się od zmarłych?
Słowacki w swoim duchowym „Testamencie” doradzał, żeby „Żywi nigdy nie tracili nadziei”. Urszulka Kochanowska gorąco pragnęła, aby przyszli do niej, do Nieba stęsknieni rodzice. Niestety pojawił się tylko Bóg. A przecież dla dziecka raj wiązał się z obecnością ukochanych osób. Słowa „Pokolenia” K. K. Baczyńskiego przypomniały nam o tragicznym losie naszego patrona i jego rówieśników. W „Romantyczności” Adam. Mickiewicz przypomniał pamiętne słowa : „Miej serce i patrzaj w serce”.
Do wspólnej recytacji włączyły się nauczycielki. Pani prof. Filipek wzruszająco przedstawiła śmierć Ludwika Waryńskiego w słynnej elegii Władysława Broniewskiego. Pani prof. Kmiecinska-Pawłowska przypomniała pamiętne słowa Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi , tak szybko odchodzą”.
Po zakończonej uroczystości dyr. Malik dziękowała artystom za pamięć o zmarłych i za poszanowanie rodzimej tradycji. Jeden z licealistów podsumował: „Tego typu spotkania kształtują naszą osobowość”. Reżyserka spektaklu prof. Filipek zaprosiła zebranych na ucztę kozła. Wszyscy zajadali się czekoladowymi cukierkami.
Za miesiąc w Saloniku Poezji odbędzie się spotkanie z epopeją narodową. Wszyscy czekamy na recytacje „Pana Tadeusza” w wykonaniu naszej Dyrekcji.
Elżbieta Kmiecińska-Pawłowska