W dniu 26 kwietnia 2016 roku klasa 1B wraz ze swoją wychowawczynią, panią Katarzyną Lipską, wybrała się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tematem lekcji muzealnej była „Galeria kontrastów, po 1939 roku”.
Na podstawie prac najsłynniejszych artystów polskich, m.in.: Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora i Wilhelma Sasnala, poznaliśmy wielowątkowość polskiej sztuki współczesnej.
Dowiedzieliśmy się, że najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na malarzy, była druga wojna światowa i jej skutki. Artyści starali się przedstawić kondycję człowieka, który okazał się pusty po przeżytych doświadczeniach. W kolejnych latach Polacy chętnie inspirowali się dokonaniami swoich kolegów z Zachodu i osiągali w tym doskonałe rezultaty. Przykładem jest fantastyczny, na światowym poziomie, polski abstrakcjonizm, konceptualizm czy hiperrealizm.
Wyjście do muzeum i zajęcia były bardzo interesujące. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i nowych informacji, które na pewno pomogą nam na maturze czy podczas pracy na lekcji WOK-u bądź języka polskiego. Zgodnie uważamy, iż lekcja dała nam wiele do myślenia i jest godna polecenia.
Julia i Mikołaj z 1B