Dzień Wagarowicza z Fundacją ITAKA

21 marca br. reprezentacja naszego gimnazjum spędziła bardzo ciekawie Dzień Wagarowicza. Obok drużyn z wielu warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w grze miejskiej ,,Znajdź mnie!” organizowanej w ramach kampanii „Nie uciekaj!”. Celem gry jest zapobieganie ucieczkom poprzez prezentowanie różnych form rozwiązywania własnych problemów oraz wskazanie miejsc, w których nastolatek może znaleźć pomoc. Gra została przygotowana przez Fundację ITAKA– Centrum Ludzi Zaginionych.

Start nastąpił o 10:00 przy Pasażu Wiecha. Do udziału przystąpiły 4-5 osobowe zespoły rywalizujące ze sobą. Poruszały się po mieście, opierając się na mapie satelitarnej, którą wraz ze wskazówkami otrzymali na początku gry. Zespoły docierały do punktów wskazanych na mapie, gdzie czekały na nich różnorodne zadania. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z kl. 2c: Kasper Hrynkiewicz, Darek Rzeźnicki, Mateusz Ropiak i Marcin Niewiadomski. Swój zespół nazwali „Złote Taborety”. W trakcie gry uczestnicy poszukiwali zaginionej postaci (swojego rówieśnika Piotra), zapoznawali się z wybranymi treściami dotyczącymi kampanii ,,Nie uciekaj!”,  przemierzali miasto w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu, a także poznawali fragmentami historię Piotra, dowiadując się o problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

Co roku ucieka z domu około 4 000 nastolatków. Uciekają z różnych powodów, z różnych rodzin. Kampania profilaktyczna „Nie uciekaj!” prowadzona przez Fundację ITAKA ma na celu ograniczenie liczby ucieczek. Gra miejska doskonale łączy w sobie walory edukacyjne i dobrą zabawę. Akcja zakończyła się ok. 12.30 odnalezieniem Piotra. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody:

I miejsce: bony do H&M na 150 zł, II miejsce: podwójne zaproszenia do kina, III miejsce: upominki od firmy Microsoft. Nasi uczniowie zdobyli I miejsce! BRAWO!   Autor: Kasper Hrynkiewicz uczeń klasy II C