PROJEKT MIA100- czyli warsztaty twórcze 2B LO

Tej jesieni uczniowie XXXIX LO wzięli udział w nietuzinkowych warsztatach twórczych. Dziennikarze naszego szkolnego miesięcznika przepełnieni niesamowitą chęcią działania, tworzenia i poznawania bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach rozwijających zarówno ich zdolności dziennikarskie jak i kreatywność i umiejętność tworzenia działań animacyjnych .

25.09.2013 roku klasa 2B uczestniczyła w pierwszych zajęciach, które odbyły się w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Tego dnia uczniowie otrzymali od prowadzących kilka zadań, które wykonywali z dużym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy. Kim jestem? Kim będę za dziesięć lat? Na te pytania każdy uczestnik warsztatówmusiał odpowiedzieć samodzielnie, a przemyślenia zapisać na kartce. Takie wprowadzenie było jedynie zapowiedzią świetnej zabawy, w której mogliśmy uczestniczyć. Potem podzielono nas na kilka grup.

Czas na pierwsze zadanie – otrzymaliśmy fragment wiersza Juliana Tuwima “Lokomotywa” a także różne rekwizyty, które miały nam pomóc przy odegraniu scenki. Pomysłów było naprawdę dużo, a grupy wykorzystały każdą minutę, aby dobrze przygotować swój występ. Inną aktywnością było ćwiczenie wymagające pomysłowości i wyobraźni. Za pomocą naszego ciała musieliśmy pokazać koparkę, toster, kosiarkę, itd. Jednak to sprzęty, które znamy i używamy na co dzień, dzięki czemu pomysły na ich prezentacje przychodziły w mgnieniu oka. Trudniejszym zadaniem było przedstawienie sprzętów, które nie były prawdziwe – np. maszyna do relaksu, do wychowania, do zakochania. Mimo to drużyny zaprezentowały je w ciekawy sposób.

Kolejnym elementem zajęć było zadanie, które przybliżyło nam zasady typowej pracy dziennikarza. W trzyosobowych zespołach wyruszyliśmy na Stare Miasto i pytaliśmy przechodniów, z czym kojarzy im się słowo ‘twórczość’. Ostatnią aktywnością było twórcze działanie animacyjne – happening. Na czym polegał? Każdy z nas wziął gazetę, po czym spacerowaliśmy przez rynek warszawskiej Starówki, a następnie usiedliśmy w okręgu przed Zamkiem Królewskim i wszyscy razem czytaliśmy fragmenty wybranych przez nas artykułów. Ta ciekawa forma nauki zdecydowanie spodobała się wszystkim uczniom klasy 2B.  Zajęciauważamy za udane, były ona bardzo pouczające, zabawne i z niecierpliwością czekamy na następne 11 października.

Redakcja „Allora”