TYDIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2019 

W dniach  od 18  22 listopada 2019  obchodziliśmy w naszej szkole  Tydzień  Edukacji  Globalnej  pod  hasłem  ,,Obudźmy  się! To  ostatni dzwonek  dla klimatu”. TEG   to  coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym   migracje, prawa człowieka, dostęp do edukacji, zasoby naturalne, konsumpcja, zmiany klimatyczne, rozwój, zanieczyszczenie środowiska, ubóstwo. Z związku  z tym,  każdego dnia  młodzież szkolna  miała  okazję  brać  aktywny  udział w ciekawych  akcjach  i przedsięwzięciach:

a) EUROPEJSKI  DZIEŃ  WIEDZY  O ANTYBIOTYKACH  –   turniej  wiedzy  o  antybiotykach dla  uczniów  klas pierwszych.  Największą  wiedzą  wykazali  się  uczniowie  z  klasy 1C i 1G  zdobywając  I miejsce,  II miejsce – klasa  1D i 1L,  III miejsce – klasa  1E i 1F. W tym dniu promowaliśmy wiedzę na temat  profilaktyki i racjonalnego stosowania  antybiotyków,  aby utrzymać  ich skuteczność. Dzień  Wiedzy o  Antybiotykach  został przygotowany przez  p. J. Kuchler i p. M. Sabałę.

b) DEBATA  –  na temat zmian klimatycznych w Polsce  i na świecie.  Uczniowie z klas III  pod  kierunkiem  p. J. Dziubicha   dyskutowali, wymieniali własne poglądy, dzielili  się swoją  wiedzą  na temat przyczyn i skutków ocieplenia globalnego. Pod  ,,lupę” wzięli  najważniejszą  tematykę  związaną z Celami Zrównoważonego Rozwoju. 

c) PCHLI  TARG  – Bądź EKO ,,Daj  używanym  rzeczom  drugie życie” –  wymiana odzieży używanej, zabawek, książek, ceramiki, puzzli, gier planszowych, wyrobów  dekoracyjnych  i innych. Każda  osoba, która chciała  dokonać wymiany rzeczy  musiała  okazać  się biletem  wstępu. Impreza  przygotowana i przeprowadzona  przez  p. M. Sabałę  i p. J. Kuchler cieszyła  się  ogromnym    zainteresowaniem wśród  młodzieży i nauczycieli.

d) WIRTUALNY  FESTIWAL  zorganizowany  przez Centrum Edukacji  Obywatelskiej. Festiwal był   interaktywną formą, w której drużyny z różnych miejscowości z całej Polski uczestniczyły we wspólnej zabawie online. Uczniowie  z klasy  1D 2D  pod opieką  p. M. Sabały i p. J. Kuchler  ukończyli Festiwal z sukcesem! Uczestnicy Festiwalu  z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem  rozwiązywali obszerne zadania, na bieżąco odpowiedzi  przesyłali online do organizatora. Młodzież  zapoznała się  z  Celami  Zrównoważonego Rozwoju  ONZ, zwróciła  uwagę  na  kluczowe wyzwania  globalne współczesnego świata, takie jak  zmiana  klimatu i migracje oraz  dodatkowo  zaplanowała  działanie  informacyjno – edukacyjne dla społeczności szkolnej. Każda  drużyna  otrzymała  dyplom uznania od CEO.

e) DZIEŃ  ZDROWEGO  ŚNIADANIA  pod  hasłem ,,Przez  żołądek  do klimatu  – Żyj zdrowo  – Jedz  kolorowo”. W  tym  roku ponownie  promowaliśmy  śniadanie  wegetariańskie  i wegańskie (ograniczając  mięso w naszym  jadłospisie, ratujemy świat  przed globalnym  ociepleniem). Na stołach  pojawiły się różnorodne  sałatki, naleśniki, kanapki, koktajle,  warzywne tortille, pasty  i sery,  ciasteczka  owsiane,  przekąski  z warzyw,  owoce oraz wiele innych  przysmaków. Potrawy zostały  zaprezentowane  przez  uczniów  i ocenione przez  jury. I miejsce zajęła klasa   –  1D i 1F,  II   –  1A i 1L,  III  –  1C i 1H. Młodzież wzięła udział  w konkursie plastycznym na najlepszy plakat związany z tą  tematyką.  Imprezę  przygotowały p. B. Zajączkowska i p. J. Kuchler. 

f) WARSZTATY  EKOLOGICZNE  w klasach 1G, 2A i 2B  prowadzone  przez p. M. Sabałę i p. J. Dziubicha. Uczniowie  podczas  zajęć poznali   –  jak  zmieniał  się klimat  na  przestrzeni  lat,   jakie  są przyczyny  i skutki  globalnego ocieplenia,  co to jest  wielka  rewolucja  przemysłowa i  jak  będzie  wyglądał  nasz  ,,klimatyczny” świat  za  50 lat. Uczniowie  podczas  zajęć  pracowali  z ,,kalkulatorem  emisji CO„, obliczali masę dwutlenku  węgla pochodzącego  z gospodarstwa  domowego. 

Głównym  celem wszystkich podejmowanych   działań w ramach TEG  było  podniesienie poziomu świadomości ekologicznej  uczniów w zakresie  ochrony  klimatu oraz  kształtowanie  postaw  przyjaznych  środowisku.

Maria  Sabała