Z okazji obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 15 – 19 listopada 2021 szkoła przystąpiła do udziału w Wirtualnym Festiwalu ,, Świat w szkole, szkoła w świecie” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W ramach Festiwalu młodzież szkolna brała aktywny udział w webinariach, warsztatach , pokazach filmów, spotkaniach z ekspertami oraz grze szkolnej. Festiwal był interaktywną formą – drużyny z różnych miejscowości z całej Polski uczestniczyły we wspólnej zabawie online. Uczniowie z klasy 2D i 2E pod opieką p. J. Kuchler (Biolodzy z Dewulotu ), p. M. Sabały (Kryształki) i p. D. Piekarskiego (Diamenty) ukończyli Festiwal z sukcesem! Uczestnicy Festiwalu z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem rozwiązywali obszerne zadania dotyczące migracji, zmian klimatu, równości płci i różnorodności biologicznej wykorzystując metody aktywizujące –
,, burzę mózgów”. Podczas zajęć uczniowie dokonywali pomiarów, opracowywali wyniki, prowadzili obserwacje , formułowali wnioski. Każdy zespół na bieżąco umieszczał odpowiedzi na Padlecie , do których dostęp mieli eksperci i pozostali uczestnicy z kraju. Na szczególną uwagę zasługuje opracowanie przez zespoły zadania końcowego w formie graficznej ,, Wizja świata za 30 lat”. Rozwiązując to zadanie uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska, pomysłowością, fantazją i wyobraźnią. Jedno jest pewne – chcą zmieniać świat ! Warto przytoczyć w tym miejscu ich wspólne motto zapisane na Padlecie ,, Możemy zmienić świat bo jesteśmy aktywni, kreatywni, stajemy w obronie słabszych ,,wykluczonych ” , na co dzień dbamy o dobro natury ”.
Atrakcyjna forma zajęć , inna niż na lekcjach miała ogromny wpływ na ich wspólne zaangażowanie , dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Młodzież zapoznała się z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, zwróciła uwagę na kluczowe wyzwania globalne współczesnego świata oraz dodatkowo zaplanowała działania informacyjno – edukacyjne dla społeczności szkolnej.
Każda drużyna otrzymała certyfikat uznania od CEO.
Opiekunowie grup bardzo serdecznie dziękują naszej młodzieży za udział w zajęciach, zaangażowanie i wkład pracy.
Mamy nadzieję, iż wiedza zdobyta znajdzie zastosowanie w życiu codziennym, a ich postawy i zachowania będą przyjazne środowisku.