PROJEKT MIA100 – czyli warsztaty dziennikarskie 2B, część druga

Dnia 11 października nasza klasa – II B z wychowawczynią p. K. Lipska, odbyła drugą i zarazem ostatnią część warsztatów pod tytułem „Miasto – Przestrzeń Działań Twórczych”. W Starej Prochowni odbyły się zajęcia, które miały na celu pokazać nam, jak można tworzyć i stać się kreatywnym. Na początku, na rozgrzewkę, wszyscy przedstawialiśmy się oraz określaliśmy swój nastrój kolorem. Dodatkowo mówiliśmy, jakie są nasze oczekiwania co do warsztatów. Kolejne zadanie polegało na znalezieniu w torbie, czy kieszeni przedmiotu, który mógłby coś o nas powiedzieć. Było to z pewnością jedno z zadań, dzięki któremu mogliśmy się lepiej poznać. Następna nasza praca polegała na udekorowaniu słupków, znajdujących się przed wejściem do Starej Prochowni. W tym zadaniu każdy z nas puścił wodze fantazji i stworzył coś ciekawego. Było to chyba najmilej wspominane i najbardziej zapamiętane przez nas zadanie. Możliwe, że to z uwagi na fakt, iż była to praca prosta i przyjemna,  natomiast  jej  efekt był zdecydowanie niebanalny i niekonwencjonalny.  Dzięki temu choć trochę ożywiliśmy i rozweseliliśmy miasto, a dodatkowo było nam bardzo miło i czuliśmy się docenieni gdy zobaczyliśmy, że niektórzy ludzie podziwiali wykonaną przez nas prace. Kolejne zadanie „Lustrzane odbicie” polegało na tym, że dwie grupy (9-cio i 10-cio osobowe) musiały wymyśleć jakąś figurę, która będzie składała się z naszych ciał. Jednak, żeby nie było tak łatwo grupa musiała postarać się stworzyć figurę jak najtrudniejszą, aby przeciwna drużyna nie mogła jej później odtworzyć.
  Nasze spotkanie wypadło akurat w czasie Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów, którym trochę wiązało się kolejne zadanie. Na początku musieliśmy dokończyć zdanie, które brzmiało „Marzę o…”. Oczywiście padało wiele różnych odpowiedzi o czym marzymy, to zadanie było proste. Do trudniejszych natomiast należało wyjście do ludzi z pytaniem o ich marzenie oraz adres, aby móc nasze marzenia wysłać do nich. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach próba uzyskania adresu była trudnym zadaniem(może to i lepiej? Najważniejsze bezpieczeństwo!) jednak niektórym z nas się udało.

Warsztaty, na które mieliśmy przyjemność uczęszczać, były bardzo miłą odskocznią od szkoły. Do tego pobudziły naszą twórczość, bądź też uświadomiły nam, że jednak potrafimy być kreatywni. Zajęcia pozwoliły nam również przełamać bariery, którą jest chociażby zagadanie przechodnia oraz umożliwiły nam poznanie siebie nawzajem jak i odkrycie samego siebie, zastanowienie się nad sobą i nad tym, czego oczekujemy od siebie i życia. Sądzimy, że takie akcje pomagają w otworzeniu się na świat, a szczególnie w tworzeniu własnych działań animacyjnych czy też twórczych, spontanicznych akcji. Z tego miejsca bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom oraz prowadzącym zajęcia.

fotorelacja: http://www.miasto.tworczosc.org.pl/gallery/

Magda Salwoska, Dominika Rękas, Luiza Drzewiecka